Analoge undervisningsformer er fremtiden
Klasseledelsesforsker Dorthe Aagaard skriver om hangen til at afskaffe alt, der er gammelt i folkeskolen, i Skolemonitor:
‘Det gennemgående argument er, at skolen skal forberede eleverne på en verden, hvor GenAI eksisterer: Både undervisning og eksamen skal ligge tæt op ad virkeligheden uden for skolen, og derfor skal GenAI bruges i skolen.
Heraf følger så, at analoge former er gammeldags og overflødige. »Det er meningsløst at prøve at gøre gymnasierne analoge«, som man kan læse i Uddannnelsesmonitor.
Lad det være sagt med det samme: Selvfølgelig skal gymnasiet lære eleverne at håndtere og forholde sig til mulighederne i GenAI.
Men analoge læremidler, arbejdsformer og prøveformer er ikke meningsløse anakronismer. Det er nødvendige måder at lære på, der fortsat skal bruges både i grundskolen og i gymnasiet sideløbende med de digitale former’
Læs hele indlægget her: https://uddannelsesmonitor.dk/nyheder/debat/article18022696.ece

